تبلیغات
گیاه شناسی - Asterales
گیاه شناسی
شنبه 21 دی 1387

Asterales

شنبه 21 دی 1387

نوع مطلب :
نویسنده :ش ش

asteraceae:

 • راسته گل مینا (Asterales): که شامل تیره گل مینا ، تیره سنبل‌الطیب و تیره خواجه باشی می‌باشد.


   

  کاسنی (نام علمی: Cichorium intybus L) گیاهی است از راسته گل مینا (Asterales) تیره گل‌ستاره‌ای‌ها (Asteraceae) از سرده کاسنی‌ها (Cichorium). از این گیاه دو گونه کِشتی و چهار تا شش گونه وحشی موجود است.
  کاسنی معمولی، یک گیاه دارویی پایا با گل‌های آبی یا ارغوانی است. کاسنی در اصل بومی جهان قدیم است و بعداً در قاره آمریکا نیز به‌صورت گیاه خودروی کنار جاده‌ای درآمده ‌است. منشا اصلی این گیاه اروپای مركزی ، مناطق غربی و مركزی آسیا و شمال افریقا است و پراكندگی وسیعی در نواحی مختلف ایران به خصوص شمال ایران ، آذربایجان و مناطق كوهستانی خراسان دارد . به آب و هوای خنك ، آفتابی یا كمی سایه نیاز دارد و گرمای شدید تابستان راتحمل نمی كند .  کاسنی معمولی (Cichorium intybus)
   

  خواص دارویی

  طبیعت آن سرد و تر است. برطرف کننده تشنگی مفرط، مدر صفرا، تب بر، درمان دیفتری، تصفیه خون، درمانگر بیماریهای پوستی.[۱] ریشه كاسنی مدر و تب بر بوده و به عنوان اشتها آور و صفرا آور مورد مصرف قرار می گیرد . گل كاسنی به عنوان ملین و افزاینده صفرا مورد استفاده قرار می گیرد .


  طبیعت آن سرد و تر است. برطرف کننده تشنگی مفرط، مدر صفرا، تب بر، درمان دیفتری، تصفیه خون، درمانگر بیماریهای پوستی.ریشه كاسنی مدر و تب بر بوده و به عنوان اشتها آور و صفرا آور مورد مصرف قرار می گیرد . گل كاسنی به عنوان ملین و افزاینده صفرا مورد استفاده قرار می گیرد .

  خار مقدس (نام علمی: Cnicus benedictus) یکی از گیاهان تیرهٔ گل‌ستاره‌ای‌ها (Asteraceae)، راسته گل مینا (Asterales) است.

  خار مقدس در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌روید.

   گازانیا :

  نام انگلیسی : Gazania  sp

  مورفولوژی : گیاهی است یكساله كه متعلق به تیره گل مینا و منشا آن از آفریقای جنوبی است ولی در قسمتهایی از آمریكای جنوبی   بصورت پایا و وحشی می روید . برگهای گیاه در قسمت فوقانی به رنگ سبز تیره و صاف و در قسمتهای تحتانی نمدی شكل و سفید رنگ است. گلهایش شبیه گل مینا می باشد . گلهای گازانیا در رنگهای متنوع زرد تیره ، طلایی ، اخرایی ، پرتقالی ، صورتی و ... مشاهده می گردد.

  نحوه كاشت و ازدیاد : این گیاه از طریق بذر تكثیر می گردد. بذر آن از اوایل سال در جعبه نشا یا در هوای آزاد می كارند.سپس پس از رشد به اندازه بوته ها مرحله انتقال به مكان اصل آغاز می گردد.

  خاك : گازانیا به خاك پر قوت دارای زهكشی خوب و محل آفتابگیر و گرم نیازمند است.

  كاربرد: این گل  برای حاشیه كاری مناسب است.

   

  بومادران:

  گیاه بادوامی است كه ساقه ی اصلی آن مستقیم بالا می رود و طول آن به نود سانتی متر می رسد. در فواصل مختلف ساقه، شاخه های زاویه دار و پر برگ زیبایی می رویند. برگهای پر مانند و ریز گیاه، شاخه را به طرف بالا در بر میگیرند و شاخه های حامل برگ در پایین منشعب می شوند و به صورت شاخه های فرعی در میآیند. هم ساقه و هم برگها با كركهای ریز و سفیدی پوشیده شده اند. در سرتاسر فصل تابستان، گلهای كوچك و بیشماری شبیه گل آفتابگردان، به صورت خوشه هایی كه در بالا مسطح هستند، ظاهر میشوند. این گلها معمولا به رنگ سفید هستند كه گاهی سایه ی صورتی رنگ هم در آنها دیده میشود

  زیستگاه طبیعی :
  گیاه بومادران در مرتع ها، در كناره های خاكریزها و حاشیه جاده ها و زمینهای بایر یافت میشود .

 • بابا ادم:

 • بابا آدم   Burdock

  نام علمی   Arctium lappa 

  مشخصات گیاه

  بابا آدم كه فیل گوش و آراقیطون نیز نامیده می شود گیاهی است علفی و دوساله ذكه ارتفاع ساقه آن تا 1/5 متر می رسد . این گیاه بحالت وحشی در دشت ها و نواحی معتدل و مرطوب و سایه در اروپا و آسیا می روید . ساقه آن كه شبیه پوست مار است پوشیده از كركهای خشن و زبر می باشد . برگهای آن بسیار بزرگ و پهن بحالت افتاده بر روی ساقه قرار درد .

  رنگ برگها در قسمت چسبیده به ساقه سبز  كم رنگ و هر چه بطرف انتهای برگ نزدیك تر می شویم تیره تر می شود .

  ریشه گیاه دراز ف دوكی شكل و مانند هویج بضخامت انگشت دست بوده ودارای مقدر زیادی كربنات پتاسیم و نیترات پتاسیم است . پوست ریشه بابا آدم قهوه لی ، مغز آن سفید و طعم آن كمی شیرین است ولی بوی تهوع آوری درد .

  میوه آن پس از رسیدن بصورت فندقه ای با 3 یا 4 سطح و برنگ زرد حنایی ظاهر می شود .

  در انتهای میوه تارهای زرد رنگی وجود دارد كه در موقع عبور گوسفندان و جانوران به پشم های آنها می چسبد و موجب پخش تخم این گیاه به مناطق دیگر می شود .

  بابا آدم در بعضی از نقاط ایران بحالت وحشی می روید . از ریشه این گیاه استفاده طبی بعمل می آید پساز خارج كردن ریشه بابا آدم از خاك آنرا بخوبی شسته و به قطعات كوچك سه سانتیمتری تقسیم كرده و در اثر حرارت خورشید یا در كوره های مخصوصی خشك می كنند .

  تركیبات شیمیایی:

  ریشه بابا آدم دارای ماده ای بنام اینولین Inulin ، روغن فرار ، تانن ، رزین ، قند ، آهن ، كلسیم و ویتامین C می باشد . دانه بابا آدم دارای روغنی است برنگ زرد و طعم تلخ اسید لینولئیك و اسید اولئیك است .

  خواص داروئی:

  از نظر طب قدیم ایران ریشه بابا آدم سرد و خشك است .

  1) بهترین تصفیه كننده خون است و خون را تمیز كرده و سموم را از بدن خارج می كند .

  2)جوشهای صورت و كورك را برطرف می كند .

  3)ادرار آور و معرق است .

  4)سیستم لنف بدن را تمیز می كند .

  5)بیماریهای پوستی نظیر اگزما ، گل مژه و زخم ها را برطرف می كند .

  6)تورم را از بین میبرد .

  7) تقویت كننده بدن است .

  8)جوشانده برگهای بابا آدم را در معالجه سرگیجه و رماتیسم بكار می برند .

  9)برای تنظیم قند خون و معالجه بیماری قند از جوشانده برگهای بابا آدم بمقدر سه فنجان در روز استفاده كنید

  10)برای معالجه سرخك ، برگهای بابا آدم را با كمی شكر بجوشانید و به مریض بدهید .

  11)جوشانده تخم بابا آدم ضد عفونی كننده است .

  12)تخم بابا آدم ضد كرم معده و روده است .

  13)در ناراحتی های ریوی و گلو درد از جوشانده تخم بابا آدم استفاده كنید .

  14)در معالجه ذات الریه بكار می رود .

  15)ریشه بابا آدم در برطرف كردن سرمخوردگی موثر است .

  16)تب حاصل از بیماری مخملك را برطرف می كند.

  17)در معالجه یبوست موثر است .

  18)بعنوان ضد سم در هنگام نیش زدن جانوران سمی استفاده می شود.

  19) برای معالجه كچلی برگ بابا آدم را دم كرده و روی پوست سر بمالید .

  20)برای معالجه زخم ها و التیام جراحات ، جوشانده برگ بابا آدم را با مقدر مساوی روغن زیتون مخلوط كرده و روی زخم ها و جراحات بمالید .

  21) ریشه بابا آدم علاج كم خونی و رنگ پریدگی است زیرا دارای مقدر زیادی آهن است .

  22)برای معالجه رماتیسم و آرتروز مفید است .

  23) نقرس را برطرف می كند .

  24)در معالجه بیماریهای عفونی موثر است .

  25)درد سیاتیك را آرام می كند .

  26)در برطرف كردن كمر درد موثر است .

  27)آب آوردن بدن را درمان می كند .

  28) هضم غذا را تسریع می كند .

  29)ورم كلیه را دفع می كند .

  30)آنهائیكه میل زیادی بخوردن شیرینی و شكر دارند اگر صبح ناشتا از دم كرده این گیاه بنوشید بزودی این عادت رفع خواهد شد .

  31)كسانیكه میخواهند قهوه را ترك كنند می توانند ریشه بابا آدم را با مقدر این مخلوط را حتی می توان از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها ابتیاع كرد.

  32)كهیر را برطرف می كند.

  33)ریشه بابا آدم را له كرده و یا بجوشانید و آنرا روی كورك و یا اگزما بمالید تا آنرا برطرف كند .

  34) برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت آن جوشانده غلیظ ریشه بابا آدم را به سر مالید .

  35)برای برطرف كردن سوزش و درد گزیدگی زنبور با حشرات برگ بابا آدم را له كرده و به محل گزیدگی بمالید .

  در صورت پیدا نكردن ، گیاه بابا آدم می توانید تنطور آنرا از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها خریدری كنید . مقدر مصرف تنطور آن 10-20 قطره و سه بار در روز است

  طرز استفاده:

  دم كرده ریشه بابا آدم : مقدر 50 گرم ریشه بابا آدم را در یك لیتر آب جوش ریخته و بمدت 20 دقیقه دم كنید .

  جوشانده ریشه بابا آدم : مقدر 80 گرم ریشه بابا آدم را در یك لیتر آب جوش ریخته و بگذارید بمدت 10 دقیقه بآرامی بجوشد .

  تنطور بابا آدم : این تنطور را می توان از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها Store خریدری كنید .

  دم كرده ریشه بابا آدم و شیرین بیان : 30 گرم ریشه باباآدم را با مقدر مساوی آن شیرین بیان در یك لیتر آب جوش ریخته و بمدت نیم ساعت دم كنید . این دم كرده تصفیه كننده خون است . برای این منظور از این دم كرده بمقدر سه فنجان در روز بنوشید .

 •  

  • نام فارسی : بابا آدم

  • نام علمی : Arctium lappa


   گل قاصد:

 • گل قاصد(نامهای دیگر: کاسنی زرد، کسناج کوهی، تلخشقون، طرقشون) لاتین: Taraxacum Vulgaris انگلیسی: dandelion فرانسوی: Chicorée Sauvage یا dent de lion آلمانی: Löwenzahn یا Hundeblume (عامیانه) عربی: اسنان الاسد

  گلهای قاصد معمولی (Taraxacum sect. Ruderalia)و (Taraxacum officinale Weber)دسته‌ای از گیاهان بسیار شبیه به یکدیگر از تیرة Taraxacum را تشکیل می‌دهند که همگی از خانوادة گیاهان دارای گلهای سبدی (Asteraceae) هستند. گل قاصد در حدود ۱۵ نوع مختلف درد

  گل قاصد که به نام‌های هند بابری، خبر آور و کاسنی بری نیز معروف است گیاهی است علفی و دائمی که به‌طور خودرو در بیشتر مزرعه‌ها و دشتها، در وسط چمن، حاشیه شوره زار، کنار جاده‌ها و اراضی بایر و به طورکلی در همه جا می‌‌روید. بلندی ساقة آن به 10 تا 30 سانتیمتر می‌رسد. این گیاه دارای ریشه‌ای به رنگ قهو ه‌ای است که که تا یک متر ( و به ندرت تا دو متر) می‌رسد. ساقه و ریشة این گیاه پر از شیرابة سفیدرنگی می‌‌باشد.

  برگهای آن سبزرنگ و بی کرک و دارای بریدگیهای مثلثی شکل و نوک تیزاند از ساقة آن در صورت خراشیدگی یا شکستن شیرابة سفیدرنگی خارج می‌شود. از میان برگهای آن ساقه‌های گل به‌ارتفاع حدود 50 سانتیمتر می‌رویند. این ساقه ها منتهی به نهنجی می‌شوند که بر رویش گلهای زردرنگ زیبا و زبانه‌ای به قطر 3 تا 5 سانتیمتر قرار دارند. گل آذینش کلاپرک (Capitule) است. گلبرگهای زبانه‌ای شکلش دایره‌وار از داخل به خارج به تدریج باز می شوند. گلها در عمر چندین روزة خود، شبها و در هنگام باران و نیز در هنگام خشکی هوا بسته می‌شوند. میوه ‌اش فندقه و دارای دستة تارهای ابریشمی در قسمت انتهایی است که به آن قاصدک می‌گویند زیرا به منظور بذرافشانی به پرواز درمی‌آید


  ترکیبات شیمیایی: تلخی برگهای این گیاه مربوط به یک ماده متبلور تلخ بنام تاراکسین است ضمنا این گیاه دارای ساپونین، قندهای مختلف و اسیدهای چرب است . این گیاه بالاترین حد ویتامین آ را در بین گیاهان داراست و همچنین دارای مقدار زیادی پتاسیم است. خواص داروئی: این گیاه از قدیم الایام برای درمان بیماریهای کبدی بکار می‌‌رفته است .همچنین قابض و مقوی معده است، خوردن آن خونریزی از سینه را متوقف می‌کند، قاعده آور است، برای ازدیاد شیر نافع است، خنک کننده و معرق است

 • تصویرتصویر

 • خواص داروئی

  • قابض و مقوی معده است.
  • خوردن آن خونریزی از سینه را متوقف می‌کند.
  • قاعده آور است.
  • برای ازدیاد شیر نافع است و خانمهای شیر ده باید مقداری از آنرا با سالاد بخورند.
  • خنک کننده و معرق است.
  • ترشح صفرا را زیاد می‌کند.
  • خون را تصفیه می‌کند.
  • از عصاره آن شیاف درست می‌کنند که برای رفع ورمهای داخل آلت تناسلی خانمها و رحم مفید است.
  • خوردن آب این گیاه مخلوط با روغن زیتون برای رفع مسمومیت مفید است.
  • ضماد ریشه آن را در محل نیش عقرب یا زنبور و یا مار می‌گذارند که بسیار مفید است.
  • اوره را رفع می‌کند.
  • کلسترول خون را کاهش می‌دهد.
  • درمان کننده اگزما و بیماریهای پوستی است.
  • درمان کننده کم خونی است.
  • رماتیسم و نقرس را درمان می‌کند.
  تصویر

  صور دارویی

  دم کرده یا جوشانده 30 تا 60 در هزار ریشه یا برگ گیاه ، شیره تازه گیاه به مقدار 50 تا 150 قاشق سوپخوری در روز ، مخلوط 100 گرم شیره تازه گیاه در 18 گرم الکل 90 درجه و 15 گرم گلیسیرین و 17 گرم آب به مقدار یک تا دو قاشق سوپخوری در روز.

 •  

   
  http://motinromp.strikingly.com/
  یکشنبه 2 تیر 1398 11:54 ب.ظ

  Kudos! I enjoy this!
  side effects of cialis when can i take another cialis cialis in sconto achat cialis en itali costo in farmacia cialis cialis online napol chinese cialis 50 mg cialis 10mg prix pharmaci estudios de cialis genricos calis
  buy cialis online no prescription
  یکشنبه 2 تیر 1398 08:19 ق.ظ

  Many thanks, Useful information!
  cialis savings card cialis 5 effetti collaterali cialis 5 mg free generic cialis costo in farmacia cialis cialis per paypa cialis bula cialis para que sirve we choice free trial of cialis cialis 20mg
  http://myaclerti.strikingly.com/
  شنبه 1 تیر 1398 05:35 ب.ظ

  Amazing all kinds of helpful facts.
  fast cialis online buy cialis uk no prescription we use it 50 mg cialis dose what is cialis cialis taglich cost of cialis per pill cialis pills cialis 20 mg cut in half venta de cialis canada cialis 5mg
  cialis canada on line
  شنبه 1 تیر 1398 12:39 ق.ظ

  You actually revealed this very well.
  cialis prices cialis rezeptfrei sterreich look here cialis cheap canada buy cialis online if a woman takes a mans cialis how much does a cialis cost cialis pills boards cialis generico lilly acheter du cialis a geneve cialis y deporte
  http://terpnipi.strikingly.com/
  جمعه 31 خرداد 1398 08:24 ق.ظ

  Cheers, Excellent information!
  cialis preise schweiz how to purchase cialis on line cialis kamagra levitra enter site very cheap cialis cialis vs viagra we recommend cialis best buy cialis diario compra cialis lilly tadalafi precios de cialis generico we use it cialis online store
  http://apanwheel.strikingly.com/
  پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:46 ب.ظ

  Many thanks! Terrific information.
  cialis prezzo in linea basso cialis preise schweiz cialis herbs cialis lilly tadalafi generic cialis generic cialis levitra fast cialis online 40 mg cialis what if i take acheter du cialis a geneve bulk cialis
  http://cugasi.strikingly.com/
  چهارشنبه 29 خرداد 1398 05:00 ق.ظ

  You said it terrifically.
  cialis generico postepay cialis prices in england cialis daily reviews buy cialis online comprar cialis 10 espa241a cialis rckenschmerzen cialis official site generic cialis with dapoxetine low dose cialis blood pressure buying cialis on internet
  cialis prices walmart
  سه شنبه 28 خرداد 1398 06:23 ق.ظ

  Perfectly spoken of course! .
  i recommend cialis generico cialis professional yohimbe how to purchase cialis on line cialis dosage amounts cialis 20 mg cost cialis prezzo al pubblico if a woman takes a mans cialis acheter cialis meilleur pri cialis prezzo in linea basso tadalafil tablets
  cialis pills price each
  یکشنبه 26 خرداد 1398 10:53 ق.ظ

  Thank you! Lots of postings!

  safe dosage for cialis interactions for cialis generic for cialis tadalafil tablets how to purchase cialis on line cialis generico online cialis dosage we use it 50 mg cialis dose cialis for bph cialis patent expiration
  Cialis 20 mg
  جمعه 24 خرداد 1398 02:18 ق.ظ

  Terrific content. Kudos.
  cialis tablets for sale calis cialis coupons printable venta cialis en espaa cialis free trial dose size of cialis get cheap cialis generic for cialis cialis 30 day trial coupon cialis 5 effetti collaterali
  http://hayfeanorth.strikingly.com/
  پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:24 ب.ظ

  Thanks. Loads of data!

  we choice cialis uk online cialis legalidad de comprar cialis cialis 20 mg best price il cialis quanto costa cialis coupon cialis 100mg suppliers generic low dose cialis cialis para que sirve cialis for daily use
  cialisvie.com
  سه شنبه 21 خرداد 1398 01:04 ق.ظ

  Amazing many of superb tips!
  buy cialis non 5 mg cialis generici cheap cialis only now cialis for sale in us safe dosage for cialis cialis 30 day sample are there generic cialis cialis online safe site to buy cialis online cialis 20mg
  http://cialisvie.com/
  یکشنبه 19 خرداد 1398 07:29 ب.ظ

  You actually revealed this effectively.
  cialis para que sirve sialis cialis for sale south africa cialis italia gratis cialis generico postepay cialis for sale in europa buy name brand cialis on line safe site to buy cialis online cialis preise schweiz cuanto cuesta cialis yaho
  http://cialisvie.com/
  شنبه 18 خرداد 1398 01:57 ب.ظ

  You reported it well.
  brand cialis nl buy brand cialis cheap generic cialis at walmart cialis generico online only now cialis 20 mg cialis coupon price cialis wal mart pharmacy where cheapest cialis generic cialis levitra tadalafil
  http://canadianpharmacyes.com/
  شنبه 24 فروردین 1398 08:35 ق.ظ

  Amazing content. Appreciate it.
  canada online pharmacies for men are canadian online pharmacies safe canadian pharmacies canadian rx world pharmacy pharmacy canada north west pharmacy canada cialis from canada pharmacy onesource canadian prescription drugstore canadian pharcharmy online24
  http://sogou.com
  شنبه 13 بهمن 1397 06:55 ب.ظ
  I will immediately take hold of your rss feed as I can not in finding your e-mail
  subscription hyperlink or newsletter service. Do you've any?
  Please let me realize so that I may just subscribe.

  Thanks.
  xinhuanet.com
  پنجشنبه 4 بهمن 1397 01:24 ق.ظ
  Hi there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over.
  I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting
  this to my followers! Exceptional blog and wonderful design.
  showbox for pc
  یکشنبه 9 دی 1397 03:25 ق.ظ
  Good replies in return of this issue with genuine arguments and telling
  all about that.
  cialis
  جمعه 16 آذر 1397 01:16 ب.ظ

  Amazing a good deal of awesome knowledge!
  cialis great britain cialis 5 effetti collaterali cialis savings card acquistare cialis internet cialis savings card cialis 10 doctissimo cialis cost enter site natural cialis cialis italia gratis cialis generika
  Generic cialis
  پنجشنبه 15 آذر 1397 06:05 ب.ظ

  You actually suggested it fantastically.
  cialis uk cialis daily cialis cost cialis official site fast cialis online usa cialis online cialis generika in deutschland kaufen we recommend cialis info we choice cialis uk achat cialis en itali
  Cialis pills
  چهارشنبه 14 آذر 1397 10:25 ب.ظ

  You expressed it exceptionally well!
  tadalafil 5mg side effects of cialis generic cialis 20mg uk cialis professional from usa cialis herbs buying brand cialis online tadalafil 20 mg cialis online holland legalidad de comprar cialis cialis for daily use
  buy cialis online
  چهارشنبه 14 آذر 1397 07:22 ق.ظ

  Lovely postings. Thank you!
  low cost cialis 20mg tadalafil tablets the best choice cialis woman tadalafil 5mg wow cialis tadalafil 100mg canadian discount cialis prices for cialis 50mg calis cialis pills chinese cialis 50 mg
  Buy generic cialis
  سه شنبه 13 آذر 1397 07:53 ب.ظ

  You actually suggested it well.
  prix de cialis prix de cialis can i take cialis and ecstasy rezeptfrei cialis apotheke fast cialis online cialis 20mg prix en pharmacie buy cialis online generic cialis soft gels cialis pills price each only best offers 100mg cialis
  Cialis generic
  سه شنبه 13 آذر 1397 08:55 ق.ظ

  Excellent data. Cheers!
  cialis vs viagra we like it safe cheap cialis tadalafil 20 mg cialis kamagra levitra when can i take another cialis wow look it cialis mexico cialis purchasing where do you buy cialis i recommend cialis generico the best choice cialis woman
  Online cialis
  دوشنبه 12 آذر 1397 09:02 ب.ظ

  With thanks, A lot of data.

  cialis lilly tadalafi generic cialis cialis tadalafil canadian drugs generic cialis cialis usa cost prix cialis once a da we choice cialis pfizer india cialis pas cher paris cialis super kamagra cialis generico en mexico
  buy cialis pills
  دوشنبه 12 آذر 1397 08:30 ق.ظ

  Wow all kinds of fantastic information!
  cialis 20 mg best price only here cialis pills cialis generico postepay link for you cialis price cialis para que sirve warnings for cialis cialis en mexico precio cialis canada on line cialis coupons printable cialis 30 day trial coupon
  Cialis canada
  یکشنبه 11 آذر 1397 08:33 ب.ظ

  You said it very well.!
  wow cialis 20 cialis 5 mg schweiz wow look it cialis mexico cialis coupons printable buy cialis sample pack viagra vs cialis vs levitra cialis online napol prix de cialis free generic cialis cialis australia org
  buy cialis medication
  یکشنبه 11 آذر 1397 07:55 ق.ظ

  Thanks a lot, Plenty of content!

  cialis coupons the best site cialis tablets how do cialis pills work import cialis buying cialis in colombia cialis cost cialis 5 mg scheda tecnica bulk cialis cialis et insomni side effects of cialis
  buy cialis pills online
  شنبه 10 آذر 1397 08:44 ب.ظ

  Regards! A good amount of facts.

  generic for cialis preis cialis 20mg schweiz weblink price cialis cialis therapie buy cialis online cheapest wow cialis 20 cialis uk next day viagra or cialis 40 mg cialis what if i take cialis en 24 hora
  Cialis 20 mg
  شنبه 10 آذر 1397 07:38 ق.ظ

  Thanks a lot, Valuable information!
  cialis 20 mg best price cialis herbs cialis 20mg preis cf cialis generic availability cialis official site prix cialis once a da cialis 30 day sample side effects of cialis cialis dose 30mg cialis for sale south africa
   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  نمایش نظرات 1 تا 30