تبلیغات
گیاه شناسی - Asterales
گیاه شناسی
شنبه 21 دی 1387

Asterales

شنبه 21 دی 1387

نوع مطلب :
نویسنده :ش ش

asteraceae:

 • راسته گل مینا (Asterales): که شامل تیره گل مینا ، تیره سنبل‌الطیب و تیره خواجه باشی می‌باشد.


   

  کاسنی (نام علمی: Cichorium intybus L) گیاهی است از راسته گل مینا (Asterales) تیره گل‌ستاره‌ای‌ها (Asteraceae) از سرده کاسنی‌ها (Cichorium). از این گیاه دو گونه کِشتی و چهار تا شش گونه وحشی موجود است.
  کاسنی معمولی، یک گیاه دارویی پایا با گل‌های آبی یا ارغوانی است. کاسنی در اصل بومی جهان قدیم است و بعداً در قاره آمریکا نیز به‌صورت گیاه خودروی کنار جاده‌ای درآمده ‌است. منشا اصلی این گیاه اروپای مركزی ، مناطق غربی و مركزی آسیا و شمال افریقا است و پراكندگی وسیعی در نواحی مختلف ایران به خصوص شمال ایران ، آذربایجان و مناطق كوهستانی خراسان دارد . به آب و هوای خنك ، آفتابی یا كمی سایه نیاز دارد و گرمای شدید تابستان راتحمل نمی كند .  کاسنی معمولی (Cichorium intybus)
   

  خواص دارویی

  طبیعت آن سرد و تر است. برطرف کننده تشنگی مفرط، مدر صفرا، تب بر، درمان دیفتری، تصفیه خون، درمانگر بیماریهای پوستی.[۱] ریشه كاسنی مدر و تب بر بوده و به عنوان اشتها آور و صفرا آور مورد مصرف قرار می گیرد . گل كاسنی به عنوان ملین و افزاینده صفرا مورد استفاده قرار می گیرد .


  طبیعت آن سرد و تر است. برطرف کننده تشنگی مفرط، مدر صفرا، تب بر، درمان دیفتری، تصفیه خون، درمانگر بیماریهای پوستی.ریشه كاسنی مدر و تب بر بوده و به عنوان اشتها آور و صفرا آور مورد مصرف قرار می گیرد . گل كاسنی به عنوان ملین و افزاینده صفرا مورد استفاده قرار می گیرد .

  خار مقدس (نام علمی: Cnicus benedictus) یکی از گیاهان تیرهٔ گل‌ستاره‌ای‌ها (Asteraceae)، راسته گل مینا (Asterales) است.

  خار مقدس در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌روید.

   گازانیا :

  نام انگلیسی : Gazania  sp

  مورفولوژی : گیاهی است یكساله كه متعلق به تیره گل مینا و منشا آن از آفریقای جنوبی است ولی در قسمتهایی از آمریكای جنوبی   بصورت پایا و وحشی می روید . برگهای گیاه در قسمت فوقانی به رنگ سبز تیره و صاف و در قسمتهای تحتانی نمدی شكل و سفید رنگ است. گلهایش شبیه گل مینا می باشد . گلهای گازانیا در رنگهای متنوع زرد تیره ، طلایی ، اخرایی ، پرتقالی ، صورتی و ... مشاهده می گردد.

  نحوه كاشت و ازدیاد : این گیاه از طریق بذر تكثیر می گردد. بذر آن از اوایل سال در جعبه نشا یا در هوای آزاد می كارند.سپس پس از رشد به اندازه بوته ها مرحله انتقال به مكان اصل آغاز می گردد.

  خاك : گازانیا به خاك پر قوت دارای زهكشی خوب و محل آفتابگیر و گرم نیازمند است.

  كاربرد: این گل  برای حاشیه كاری مناسب است.

   

  بومادران:

  گیاه بادوامی است كه ساقه ی اصلی آن مستقیم بالا می رود و طول آن به نود سانتی متر می رسد. در فواصل مختلف ساقه، شاخه های زاویه دار و پر برگ زیبایی می رویند. برگهای پر مانند و ریز گیاه، شاخه را به طرف بالا در بر میگیرند و شاخه های حامل برگ در پایین منشعب می شوند و به صورت شاخه های فرعی در میآیند. هم ساقه و هم برگها با كركهای ریز و سفیدی پوشیده شده اند. در سرتاسر فصل تابستان، گلهای كوچك و بیشماری شبیه گل آفتابگردان، به صورت خوشه هایی كه در بالا مسطح هستند، ظاهر میشوند. این گلها معمولا به رنگ سفید هستند كه گاهی سایه ی صورتی رنگ هم در آنها دیده میشود

  زیستگاه طبیعی :
  گیاه بومادران در مرتع ها، در كناره های خاكریزها و حاشیه جاده ها و زمینهای بایر یافت میشود .

 • بابا ادم:

 • بابا آدم   Burdock

  نام علمی   Arctium lappa 

  مشخصات گیاه

  بابا آدم كه فیل گوش و آراقیطون نیز نامیده می شود گیاهی است علفی و دوساله ذكه ارتفاع ساقه آن تا 1/5 متر می رسد . این گیاه بحالت وحشی در دشت ها و نواحی معتدل و مرطوب و سایه در اروپا و آسیا می روید . ساقه آن كه شبیه پوست مار است پوشیده از كركهای خشن و زبر می باشد . برگهای آن بسیار بزرگ و پهن بحالت افتاده بر روی ساقه قرار درد .

  رنگ برگها در قسمت چسبیده به ساقه سبز  كم رنگ و هر چه بطرف انتهای برگ نزدیك تر می شویم تیره تر می شود .

  ریشه گیاه دراز ف دوكی شكل و مانند هویج بضخامت انگشت دست بوده ودارای مقدر زیادی كربنات پتاسیم و نیترات پتاسیم است . پوست ریشه بابا آدم قهوه لی ، مغز آن سفید و طعم آن كمی شیرین است ولی بوی تهوع آوری درد .

  میوه آن پس از رسیدن بصورت فندقه ای با 3 یا 4 سطح و برنگ زرد حنایی ظاهر می شود .

  در انتهای میوه تارهای زرد رنگی وجود دارد كه در موقع عبور گوسفندان و جانوران به پشم های آنها می چسبد و موجب پخش تخم این گیاه به مناطق دیگر می شود .

  بابا آدم در بعضی از نقاط ایران بحالت وحشی می روید . از ریشه این گیاه استفاده طبی بعمل می آید پساز خارج كردن ریشه بابا آدم از خاك آنرا بخوبی شسته و به قطعات كوچك سه سانتیمتری تقسیم كرده و در اثر حرارت خورشید یا در كوره های مخصوصی خشك می كنند .

  تركیبات شیمیایی:

  ریشه بابا آدم دارای ماده ای بنام اینولین Inulin ، روغن فرار ، تانن ، رزین ، قند ، آهن ، كلسیم و ویتامین C می باشد . دانه بابا آدم دارای روغنی است برنگ زرد و طعم تلخ اسید لینولئیك و اسید اولئیك است .

  خواص داروئی:

  از نظر طب قدیم ایران ریشه بابا آدم سرد و خشك است .

  1) بهترین تصفیه كننده خون است و خون را تمیز كرده و سموم را از بدن خارج می كند .

  2)جوشهای صورت و كورك را برطرف می كند .

  3)ادرار آور و معرق است .

  4)سیستم لنف بدن را تمیز می كند .

  5)بیماریهای پوستی نظیر اگزما ، گل مژه و زخم ها را برطرف می كند .

  6)تورم را از بین میبرد .

  7) تقویت كننده بدن است .

  8)جوشانده برگهای بابا آدم را در معالجه سرگیجه و رماتیسم بكار می برند .

  9)برای تنظیم قند خون و معالجه بیماری قند از جوشانده برگهای بابا آدم بمقدر سه فنجان در روز استفاده كنید

  10)برای معالجه سرخك ، برگهای بابا آدم را با كمی شكر بجوشانید و به مریض بدهید .

  11)جوشانده تخم بابا آدم ضد عفونی كننده است .

  12)تخم بابا آدم ضد كرم معده و روده است .

  13)در ناراحتی های ریوی و گلو درد از جوشانده تخم بابا آدم استفاده كنید .

  14)در معالجه ذات الریه بكار می رود .

  15)ریشه بابا آدم در برطرف كردن سرمخوردگی موثر است .

  16)تب حاصل از بیماری مخملك را برطرف می كند.

  17)در معالجه یبوست موثر است .

  18)بعنوان ضد سم در هنگام نیش زدن جانوران سمی استفاده می شود.

  19) برای معالجه كچلی برگ بابا آدم را دم كرده و روی پوست سر بمالید .

  20)برای معالجه زخم ها و التیام جراحات ، جوشانده برگ بابا آدم را با مقدر مساوی روغن زیتون مخلوط كرده و روی زخم ها و جراحات بمالید .

  21) ریشه بابا آدم علاج كم خونی و رنگ پریدگی است زیرا دارای مقدر زیادی آهن است .

  22)برای معالجه رماتیسم و آرتروز مفید است .

  23) نقرس را برطرف می كند .

  24)در معالجه بیماریهای عفونی موثر است .

  25)درد سیاتیك را آرام می كند .

  26)در برطرف كردن كمر درد موثر است .

  27)آب آوردن بدن را درمان می كند .

  28) هضم غذا را تسریع می كند .

  29)ورم كلیه را دفع می كند .

  30)آنهائیكه میل زیادی بخوردن شیرینی و شكر دارند اگر صبح ناشتا از دم كرده این گیاه بنوشید بزودی این عادت رفع خواهد شد .

  31)كسانیكه میخواهند قهوه را ترك كنند می توانند ریشه بابا آدم را با مقدر این مخلوط را حتی می توان از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها ابتیاع كرد.

  32)كهیر را برطرف می كند.

  33)ریشه بابا آدم را له كرده و یا بجوشانید و آنرا روی كورك و یا اگزما بمالید تا آنرا برطرف كند .

  34) برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت آن جوشانده غلیظ ریشه بابا آدم را به سر مالید .

  35)برای برطرف كردن سوزش و درد گزیدگی زنبور با حشرات برگ بابا آدم را له كرده و به محل گزیدگی بمالید .

  در صورت پیدا نكردن ، گیاه بابا آدم می توانید تنطور آنرا از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها خریدری كنید . مقدر مصرف تنطور آن 10-20 قطره و سه بار در روز است

  طرز استفاده:

  دم كرده ریشه بابا آدم : مقدر 50 گرم ریشه بابا آدم را در یك لیتر آب جوش ریخته و بمدت 20 دقیقه دم كنید .

  جوشانده ریشه بابا آدم : مقدر 80 گرم ریشه بابا آدم را در یك لیتر آب جوش ریخته و بگذارید بمدت 10 دقیقه بآرامی بجوشد .

  تنطور بابا آدم : این تنطور را می توان از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها Store خریدری كنید .

  دم كرده ریشه بابا آدم و شیرین بیان : 30 گرم ریشه باباآدم را با مقدر مساوی آن شیرین بیان در یك لیتر آب جوش ریخته و بمدت نیم ساعت دم كنید . این دم كرده تصفیه كننده خون است . برای این منظور از این دم كرده بمقدر سه فنجان در روز بنوشید .

 •  

  • نام فارسی : بابا آدم

  • نام علمی : Arctium lappa


   گل قاصد:

 • گل قاصد(نامهای دیگر: کاسنی زرد، کسناج کوهی، تلخشقون، طرقشون) لاتین: Taraxacum Vulgaris انگلیسی: dandelion فرانسوی: Chicorée Sauvage یا dent de lion آلمانی: Löwenzahn یا Hundeblume (عامیانه) عربی: اسنان الاسد

  گلهای قاصد معمولی (Taraxacum sect. Ruderalia)و (Taraxacum officinale Weber)دسته‌ای از گیاهان بسیار شبیه به یکدیگر از تیرة Taraxacum را تشکیل می‌دهند که همگی از خانوادة گیاهان دارای گلهای سبدی (Asteraceae) هستند. گل قاصد در حدود ۱۵ نوع مختلف درد

  گل قاصد که به نام‌های هند بابری، خبر آور و کاسنی بری نیز معروف است گیاهی است علفی و دائمی که به‌طور خودرو در بیشتر مزرعه‌ها و دشتها، در وسط چمن، حاشیه شوره زار، کنار جاده‌ها و اراضی بایر و به طورکلی در همه جا می‌‌روید. بلندی ساقة آن به 10 تا 30 سانتیمتر می‌رسد. این گیاه دارای ریشه‌ای به رنگ قهو ه‌ای است که که تا یک متر ( و به ندرت تا دو متر) می‌رسد. ساقه و ریشة این گیاه پر از شیرابة سفیدرنگی می‌‌باشد.

  برگهای آن سبزرنگ و بی کرک و دارای بریدگیهای مثلثی شکل و نوک تیزاند از ساقة آن در صورت خراشیدگی یا شکستن شیرابة سفیدرنگی خارج می‌شود. از میان برگهای آن ساقه‌های گل به‌ارتفاع حدود 50 سانتیمتر می‌رویند. این ساقه ها منتهی به نهنجی می‌شوند که بر رویش گلهای زردرنگ زیبا و زبانه‌ای به قطر 3 تا 5 سانتیمتر قرار دارند. گل آذینش کلاپرک (Capitule) است. گلبرگهای زبانه‌ای شکلش دایره‌وار از داخل به خارج به تدریج باز می شوند. گلها در عمر چندین روزة خود، شبها و در هنگام باران و نیز در هنگام خشکی هوا بسته می‌شوند. میوه ‌اش فندقه و دارای دستة تارهای ابریشمی در قسمت انتهایی است که به آن قاصدک می‌گویند زیرا به منظور بذرافشانی به پرواز درمی‌آید


  ترکیبات شیمیایی: تلخی برگهای این گیاه مربوط به یک ماده متبلور تلخ بنام تاراکسین است ضمنا این گیاه دارای ساپونین، قندهای مختلف و اسیدهای چرب است . این گیاه بالاترین حد ویتامین آ را در بین گیاهان داراست و همچنین دارای مقدار زیادی پتاسیم است. خواص داروئی: این گیاه از قدیم الایام برای درمان بیماریهای کبدی بکار می‌‌رفته است .همچنین قابض و مقوی معده است، خوردن آن خونریزی از سینه را متوقف می‌کند، قاعده آور است، برای ازدیاد شیر نافع است، خنک کننده و معرق است

 • تصویرتصویر

 • خواص داروئی

  • قابض و مقوی معده است.
  • خوردن آن خونریزی از سینه را متوقف می‌کند.
  • قاعده آور است.
  • برای ازدیاد شیر نافع است و خانمهای شیر ده باید مقداری از آنرا با سالاد بخورند.
  • خنک کننده و معرق است.
  • ترشح صفرا را زیاد می‌کند.
  • خون را تصفیه می‌کند.
  • از عصاره آن شیاف درست می‌کنند که برای رفع ورمهای داخل آلت تناسلی خانمها و رحم مفید است.
  • خوردن آب این گیاه مخلوط با روغن زیتون برای رفع مسمومیت مفید است.
  • ضماد ریشه آن را در محل نیش عقرب یا زنبور و یا مار می‌گذارند که بسیار مفید است.
  • اوره را رفع می‌کند.
  • کلسترول خون را کاهش می‌دهد.
  • درمان کننده اگزما و بیماریهای پوستی است.
  • درمان کننده کم خونی است.
  • رماتیسم و نقرس را درمان می‌کند.
  تصویر

  صور دارویی

  دم کرده یا جوشانده 30 تا 60 در هزار ریشه یا برگ گیاه ، شیره تازه گیاه به مقدار 50 تا 150 قاشق سوپخوری در روز ، مخلوط 100 گرم شیره تازه گیاه در 18 گرم الکل 90 درجه و 15 گرم گلیسیرین و 17 گرم آب به مقدار یک تا دو قاشق سوپخوری در روز.

 •  

   
  where to buy viagra in malaysia
  سه شنبه 23 مرداد 1397 08:37 ق.ظ

  Kudos, I like it!
  viagra where to buy buy viagra online without prescription uk buy viagra with prescription best place to buy online viagra how to buy real viagra online how can i buy viagra online order viagra uk buy internet viagra buy viagra online ireland order viagra uk
  http://babecolate.com/buy-cialis-online-cheapest-whirlpool.html
  سه شنبه 23 مرداد 1397 12:14 ق.ظ

  Thank you. Lots of knowledge.

  comprar cialis navarr cialis 20mg prix en pharmacie cialis 5 mg effetti collateral buy name brand cialis on line are there generic cialis cialis daily dose generic click now buy cialis brand cialis tadalafil acheter cialis kamagra cialis patentablauf in deutschland
  viagra online kopen
  یکشنبه 10 تیر 1397 06:17 ق.ظ
  Ӏ love yiur blog.. ѵery nice colors & theme. Dіd yoou make
  tһiѕ website yourself or dіd you hire ssomeone to do
  іt fоr you? Plz reply аs I'm ⅼooking tⲟ design mу own blog and wⲟuld ⅼike to fіnd ᧐ut wһere u
  ɡot this fгom. kudos
  Levy
  یکشنبه 3 تیر 1397 06:41 ب.ظ
  Helⅼo Dear, are ʏ᧐u genuinely visiting tһіѕ websitte daily, іf so after tһаt уou wilⅼ wіthout doubt gett nice knowledge.
  jANAH Stone
  پنجشنبه 24 خرداد 1397 11:32 ق.ظ
  Wonderful post bbut Ι wɑs ᴡanting to know if yօu coᥙld wrote a litte mߋre on this subject?
  Ӏ'd bbe ver grateful if үou could elaborate a littⅼe bit mοre.
  Thɑnk you!
  Alford
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 10:05 ق.ظ
  A motivating discussion is ԁefinitely worth сomment. Ꭲhere's
  no doubt tһɑt that үou shⲟuld wrіte more on thіs
  subject, іt mіght not ƅe ɑ taboo subject but typically
  folks ɗon't discuss ѕuch issues. Ƭo thе neⲭt!
  Bеѕt wishes!!
  Eyelashes ticker
  چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 09:29 ب.ظ
  I have read soo many posts on the topic of the blogger lovesrs but this
  article iis in fact a good piece of writing, keerp it up.
  Madie
  دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 09:09 ب.ظ
  Hello Dear, are you really visiting this webdite daily, if so then you wwill definitely take pleasant know-how.
  Eye Lash
  دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 06:03 ب.ظ
  Hi there! I understand this is somewhat off-topic however I had to ask.
  Does managing a well-established website like yours
  taje a large amount of work? I am brand new tto operating a blog
  but I do wrrite in myy journal every day. I'd likke to
  sstart a blog so I can share my experience and thoughts online.
  Please lett me know if you have any suggestions or tips for new aspiring blog owners.
  Thankyou!
  Free Facebook Auto Poster|Facebook group poster|Facebook Group Auto Poster|Facebook Poster|Facebook Auto Poster|fb group poster|free facebook group auto poster|Simple Facebook Auto Poster|Facebook Bulk Auto Post|Free Facebook Auto Like|Free Facebook Auto C
  دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 12:30 ب.ظ
  Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger,
  and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice procedures
  and we are looking to exchange strategies with others, why not shoot me an e-mail
  if interested.
  Buy cialis online
  پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 05:49 ب.ظ

  This is nicely said. !
  best generic drugs cialis recommended site cialis kanada opinioni cialis generico acquisto online cialis cialis 20 mg effectiveness cialis savings card cialis sicuro in linea cialis venta a domicilio the best choice cialis woman viagra or cialis
  Micah
  پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397 08:32 ق.ظ
  When I origibally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I
  gget several e-mails ith the same comment. Is there
  any way you can remove mme from that service?
  Many thanks!
  Buy viagra
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:43 ب.ظ

  Nicely put, Cheers!
  canadian pharmacy buy viagra in pharmacy viagra with a prescription buying viagra without prescription canadian pharmacy viagra how to buy cheap viagra online order sildenafil viagra cheap uk online viagra no prescription viagra pharmacy online
  Carlos
  دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 07:57 ب.ظ
  Wow, awesome blog layout! How long have you beenn
  running a blog for? youu made blogging loook easy. Thee fulll glance oof our
  site iss great, as smartly as thhe content!
  depforce review
  جمعه 31 فروردین 1397 05:46 ب.ظ
  Do yyou mind iff I quhote a cople off ykur article ass log aas I
  provde credit aand soueces bwck too yojr website? My bog site
  iss iin thee exasct samne afea oof intrrest ass your andd mmy visitors would reqlly benfit from a loot
  oof thhe information yyou prvide here. Plrase leet
  mee kknow iff this okk with you. Regards!
  rite
  شنبه 25 فروردین 1397 07:50 ق.ظ
  Heⅼⅼo tһere! Do you use Twitter? I'Ԁ likе to follow you if tһat would be oк.
  I'm Ԁefinitely enjoying уour blog and loоk forward
  tо new posts.
  roman online pharmacy reviews
  جمعه 24 فروردین 1397 02:59 ق.ظ
  Hey tһere jսst wanted t᧐ give you a quick heads սp
  аnd let yoᥙ knoԝ a few of tһe pictures aren't
  loading properly. I'm not sᥙre why but I thіnk іts a linking issue.
  I'vе tried it in tԝo diffеrent web browsers and both ѕһow
  the sаme outcome.
  viagra super active en france
  پنجشنبه 23 فروردین 1397 09:42 ق.ظ
  Link exchange іs nothing else exceρt іt iѕ just placing tһe other person's website link ⲟn your рage at suitable ⲣlace
  and otheг person ᴡill aⅼso do simіlar in support ⲟf you.
  Cialis pills
  شنبه 18 فروردین 1397 10:41 ب.ظ

  You explained this effectively.
  comprar cialis navarr generic cialis in vietnam prix cialis once a da side effects for cialis the best choice cialis woman venta cialis en espaa cialis ahumada low cost cialis 20mg ou trouver cialis sur le net cialis super kamagra
  mezo
  دوشنبه 6 فروردین 1397 12:40 ب.ظ
  I haνe been browsing ⲟn-lіne greater than 3 һߋurs ⅼately, yet І by no means fօund aany interеsting article liҝe yours.
  Ӏt іs loovely worth sufficient fօr me. In my opinion,
  if all website owners ɑnd bloggers madе excellent ϲontent material ɑs you did,
  the internet can be much more usefuⅼ than ever befoгe.
  Cialis prices
  جمعه 3 فروردین 1397 01:10 ق.ظ

  You made your point quite nicely.!
  cialis 20 mg order cialis from india discount cialis prix de cialis generic cialis with dapoxetine how to buy cialis online usa the best site cialis tablets tadalafil 5mg generic cialis with dapoxetine no prescription cialis cheap
  homescapestricks.bandcamp.com
  چهارشنبه 18 بهمن 1396 01:58 ق.ظ
  Go ahead !! I adore the game. Homescapes is a free-to-play game.
  Sidney
  جمعه 17 آذر 1396 09:43 ب.ظ
  I do not even know the way I stopped up here, however I believed this submit was good.
  I do not know who you are but certainly you are going to a well-known blogger for those who
  are not already. Cheers!
  best medicare supplement plans
  چهارشنبه 10 آبان 1396 07:25 ب.ظ
  سلام! این نوع از موضوع است اما من نیاز به کمک از یک وبلاگ تاسیس شده است.
  آیا سخت است که بلاگ خود را ایجاد کنید؟ من خیلی techincal نیست، اما من می توانم چیزهای بسیار سریع شکل بگیرد.
  من فکر میکنم در مورد ساختن خودم فکر میکنم اما مطمئن نیستم کجا هستم
  شروع کن آیا شما نکات یا پیشنهادات دارید؟ به سلامتی
  Can you stretch to get taller?
  سه شنبه 17 مرداد 1396 07:53 ق.ظ
  I could not resist commenting. Exceptionally well written!
  Beatriz
  دوشنبه 9 مرداد 1396 10:32 ب.ظ
  You actually make it seem really easy along with your presentation however I
  to find this matter to be actually something which I think I might never understand.
  It kind of feels too complicated and very extensive for
  me. I'm having a look ahead to your next put up, I'll attempt to get the grasp of it!
  ivelisseharnar.weebly.com
  جمعه 6 مرداد 1396 09:45 ب.ظ
  I blog frequently and I seriously appreciate
  your content. Your article has really peaked my interest.
  I will take a note of your blog and keep checking for new details about once
  per week. I subscribed to your RSS feed too.
  Niki Wimpey
  جمعه 26 خرداد 1396 01:48 ق.ظ
  The Nokia E72 comes complete by having an MP3/MP4 player and stereo
  FM broadcast. The player is in a very play most audio and video file types available whilst the air has an attribute called
  visual radio available within it functions.
  Isabell
  دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:47 ب.ظ
  each time i used to read smaller articles or reviews which also
  clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at
  this time.
  manicure
  سه شنبه 22 فروردین 1396 05:21 ق.ظ
  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
  I am going to watch out for brussels. I'll be grateful if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!
   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  نمایش نظرات 1 تا 30