تبلیغات
گیاه شناسی - در مورد دولپه ها
گیاه شناسی
چهارشنبه 11 دی 1387

در مورد دولپه ها

چهارشنبه 11 دی 1387

نوع مطلب :
نویسنده :ش ش

گیاهانی ابتدایی به صورت درخت یا درختچه ای دارای برگهای متناوب و ساده.گل ها بسیار درشت و منفرد کاسبرگ و برگها مشابه هستند.پرچم ها جداو متعدد مادگی جدا برچه و متنوع و تعداد برچه ها متنوع است. انواع تیره های این گروه عبارتند از:

 

magnoliales(1:
 

نمونه های این گروه کیاه ماگنولیای تابستانه(magnolia grandifolia)و ماگنولیای زمستانه(magnolia soulangiana)است.

نمونه دیگر آن لاله درختی است:

لاله درختی:

درختی بلند قامت است که نیاز به هرس ندارد.به خاک غنی و عمیق و مرطوب احتیاج دارد و در صورت فراهم نبودن شرائط مطلوب،شاخه های انتهائی تاج درخت خشک شده و شاخه های جانبی با تنه اصلی رقابت خواهند کرد.این مشکل توسط هرس سالیانه و داشت مناسب حل خواهد شد.درخت لاله،می تواند بسیار بلند قامت شود و برای نمایش زیبائی بی نظیر آن نیاز به فضای وسیع است،بنابراین کشت آن در فضای کوچک توصیه نمی شود.

خصوصیات گیاهی

ارتفاع:15 تا 20 متر(گاهی تا 45 متر نیز می رسد)

قطر تاج پوششی:7 تا10 متر(گاهی به 18 متر می رسد)

درختی است افراشته و هرمی با تنه مستقیم و بلند است پوست تنه قهوه ای،خاکستری و پوشیده از شکافهای لوزی شکل است.اگر پوست تنه در اثر سرما یا آفتاب سوختگی آسیب ببیند،بهتر است با یک چاقوی تیز و ضد عفونی شده قسمت های از بین رفته را بریده و سطح آن را با مواد ترمیم کننده بپوشانند.درخت لاله گیاهی حساس است و کشت آن در نواحی سردسیر که طوفانهای شدید می وزد توصیه نمی شود.

برگ:برگها ساده متناوب و صاف 2 تا 4 قسمتی،به درازا و پهنای 5/7 تا 20 سانتیمتر هستند.انتهای برگها سر بریده و زینتی شکل و ناقص است و لوب های پهن دارد.رنگ آنها سبز روشن براق است که قبل از خزان کردن زرد رنگ می شود.

گل:به شکل گل های لاله و به رنگ زرد/سبز به قطر 5 سانتیمتر که یک نوار پهن نارنجی رنگ در قسمت پایه گل وجود دارد.گلها در تابستان پس از دهمین سال درخت به صورت تک تک و در میان برگها شکوفا می شوند.

میوه:در پائیز مخروط های قهوه ای رنگ به طول 5 تا 6 سانتیمتر ظاهر می شود که حامل دانه های بالدار هستند.

سیستم ریشه:عمیق و گسترده      سرعت رشد:نسبتا سریع

نیاز های طبیعی

آب و هوا:گرما و سرما را تحمل می کند.

خاک:خاک عمیق و مرطوب و غنی با زهکش خوب را ترجیح می دهد.تابش خورشید و شرائط ساحلی را قبول می کند.

نگه داری

هرس:برای فرم دادن به اسکلت اصلی،نهال جوان را هرس فرم کنید.پس از آن هرس سالانه الزامی نیست.زمان مناسب هرس:زمستان

تغذیه:تغذیه خاصی نیاز ندارد.

آبیاری:رطوبت زیاد می خواهد.

آفات و بیماریها:شته،در صورت نیاز با نیکوتین یا مالاتیون سم پاشی شود. در صورت بروز بیماری های قارچی،با محلول بوردو و سم پاشی شود.

2)Laurales:

کافورCinnamomus camphora:

درخت کافور.

کافور ماده‌ای مومی، سفید و یا شفاف و جامد که دارای بوی بسیار قوی می‌باشد. کافور صمغ درختی بنام camphor laurel می‌باشد. این درخت همیشه سبز در آسیا و به خصوص در جزیره برنئو و فرمز وجود دارد. درخت کافور تا ۳۵ متر رشد می‌کند و ماده کافور در اکثر نقاط آن یافت می‌شود. کافوری کافور درختی است همیشه سبز است و از شاخه و برگ بسیار برخوردار است دارای گلهایی به رنگ سفید می‌باشد و میوه‌ای قرمز رنگ بسیار شبیه به میوه دارچین دارد. [[۱]

کلمهٔ کافور کلمه‌ای مالایی است. و در مالزی به کافور، کاپور باروس می‌گویند که معنای گچ باروس می‌دهد. باروس نام بندری در سوماترا اندونزی می‌باشد که در آنجا کافور تجارت می‌شده‌است.

از کافور امروزه به عنوان نرم کننده نیترات سلولز، دافع حشرات، و مومیایی وهمچنین در آتش بازی و دارو سازی نیز استفاده می‌شود. در زنجیره غذایی مردم آسیا به عنوان چاشنی در شیرینی استفاده می‌شود. در باور مردم عامیانه مار و سایر خزندگان از بوی کافور می‌ترسند.

برگ بوLaurus nobilis:

گیاهان تیره برگ بو به صور مختلف درخت یا درختچه (بندرت علفی) و مخصوص نواحی حاره کره زمین می باشد. از مشخصات آنها این است که عموماً برگهائی متناوب یا متقابل ، ساده بدون استیپول ، غالباً چرمی و گلهائی منظم نر- ماده یا بر دو نوع نر و ماده (یک یا 2 پایه و یا پلی گام) و مجتمع به صورت خوشه یا گرزن متراکم دارند. پوشش گل آنها شامل دو ردیف 3 تایی و نافه گل آنها مرکب از 4 ردیف 3 تائی از پرچم ها است داخلی ترین ردیف پرچم ها نیز حالت غیر زایا (استامینود) دارد. مادگی گلهای آنها مرکب از یک برچه و میوه آنها شفت و محتوی دانه بدون آلبومن ولی با جنین حجیم و لپه های روغن دار است.
گیاهان این تیره دارای سلولهای اسانس دار (غده تک سلولی) پراکنده در اعضای مختلف و سلولهای موسیلاژدار، مخصوصاً در ناحیه پوست است اسانس سلولهای آنها نیز به تفاوت دارای بوی معطر و یا نامطبوع می باشد از نظر درمانی خواص تعدادی از این گیاهان مربوط بوجود همین اسانسها در اعضای آنها می باشد چوب بعضی از آنها در صنعت حائز اهمیت فراوان است و در نجاری و منبت کاری مورد توجه زیاد قرار می گیرد.
تیره برگ بو دارای 1000 نوع گیاه است که در متجاوز از 400 جنس جای دارند جنس های مهم این تیره عبارتند از :

Cinnamomun (دارای 100 گونه)
Nectandra ( گونه100)
Persea ( گونه10)

Laurus ( گونه2)

 

 

3)Nymphales:

گیاهان تیره نیلوفر آبی (Nympheaceae) علفهایی آبزی و پایا با برگهایی ساده‌اند. گلها از تیپ مارپیچی یا حلقوی و سه پر هستند. برچه‌ها آزاد یا چسبیده بهم و در حالت اخیر تمکن تیغه‌ای دارند. میوه به شکلهای متفاوت برگه ، فندقه یا سته مانند است. در بافتهای درونی این گیاهان معمولا سلولهای شیرابه‌ای وجود دارند. تمام گیاهان این تیره آبزی و دارای 7 جنس و تقریبا 100 گونه در جهان هستند. در ایران سه جنس با 4 گونه از این تیره در آبهای راکد و شیرین شمال و غرب کشور می‌رویند. کلید شناسایی این گروه نوع برگهاست که برگها یا هوایی هستند یا فاقد برگهای هوایی هستند. تصویر

مشخصات

اختصاصات دستگاه رویشی

گیاهانی آبزی ، یا ریزومی پایا در لجن کف و بستر مردابها و آبگیرها هستند. برگها و گلها مستقیما از ریزوم پدید می‌آیند. برگها معمولا دوگانه ، عده‌ای از آنها غوطه‌ور و عده‌ای دیگر دارای پهنک مدور و شناورند. پهنک برگ گاهی بسیار بزرگ و غول آساست. در بین گیاهان این تیره فقط نلومبیوم (لاله مردابی) دارای برگهایی با پهنک هوایی در خارج آب است.

اختصاصات دستگاه زایشی

گلها منظم ، نر ماده ، کامل‌اند و همیشه در سطح آب باز می‌شوند و این امر بندرت در هوا و خارج از سطح آب انجام می‌گیرد (بیشتر در جنس نلومبیوم). در جنس کابومبا ، که خاستگاه آن آمریکاست ، گلها کاملا حلقوی و از نوع سه پر ، یعنی دارای 3 کاسبرگ و 3 گلبرگ و 3 تا 6 پرچم و 3 برچه هستند. در جنس نوفار گل نیمه حلقوی است.

شرح جنسهای تیره نیلوفر آبی در ایران

جنس نوفار

این جنس یک گونه به نام نیلوفر زرد (نوفار لوتئوم) دارد. این گیاه دارای ریزوم پایا ، متورم و ضخیم در لجن بستر مردابها و آبهای راکد دائمی است. برگها و گلها مستقیما از ریزوم پدید می‌آیند. برخی از برگها غوطه‌ور در آب ، عده‌ای دارای دمبرگ بلند و پهنکی مدور در سطح آب هستند. گل آن بسیار بزرگ، زرد رنگ ، منظم و نر ماده است و به علت داشتن دمگل بسیار دراز در سطح آب باز می‌شود. کاسه پنج قطعه‌ای گل در ابتدا سبز رنگ است و سپس در سطح رویی یا در هر دو رو زردرنگ می‌شود.

گلبرگها ، که بی‌شمارند ، منشا ناپرچمی دارند و مانند گل پئونیا در دنبال مارپیچ استوار پرچمها قرار می‌گیرند و تقریبا تمام حالات حد واسط تبدیل پرچم به گلبرگ را در آنها می‌توان دید. بساک پرچمها بسیار درشت است. مادگی که از 5 تا 15 برچه تشکیل می‌شود، برخلاف سایر جنسهای این تیره ، جدا برچه نیست بلکه برچه‌های آن در سطح جانبی بهم چسبیده و تخمدان چند خانه را بوجود می‌آورند که هر خانه‌اش محتوی تعداد بی‌شماری تخمک واژگون و پراکنده در تمام سطح جدار است. کلاله‌ها نیز مانند برچه‌ها بهم می‌پیوندند و صفحه‌ای مسطح را با شیارهایی که اثر رگبرگ میانی برچه‌هاست بوجود می‌آورند.


تصویرمیوه کپسول گوشت‌دار شکوفاست که در آب باز می‌شود. دانه‌ها ، که در پوشش لعابی قرار دارند، در آب پراکنده می‌شوند و مدتها در سطح آب باقی می‌مانند. پوست دانه‌ها ، که سخت و غیر قابل نفوذ است، به خوبی می‌تواند توانایی رویشی دانه را برای مدتی بسیار طولانی حفظ کند. دانه دارای جنین دولپه‌ای است که کمی در طول بهم چسبیده و دارای آلبومن مضاعفی است که از آلبومن عادی و پریسپرم حاصل از خورش تشکیل می‌شود. نوفار ، که نیلوفر زرد نامیده می‌شود، در آبهای راکد غرب ایران ، در باختران و حوالی آن می‌روید.

جنس نمفه‌آ

این جنس در ایرانی گونه‌ای با گلهای سفید رنگ دارد که در آبهای گیلان و مازندران می‌روید و نیلوفر سفید نامیده می‌شود. در آبهای مازندران احتمالا گونه دیگری با گلهای زرد رنگ در گذشته بیشتر و اکنون بندرت در آب بندانها انتشار دارد. رنگ گلها در گونه‌های مزبور خیلی متفاوت و بسیار زیبا و درخشان است. از این رو انواع آنها را در استخرها به عنوان زینت می‌کارند.

این گیاه در مصر باستان از گیاهان مقدس به شمار می‌رفته است. برگهای مدور این گیاه ، که دمبرگ بسیار دراز دارند، و همچنین گلهای درشت آن در سطح آب باز می‌شوند ولی میوه آنکه متشکل از برچه‌های بهم پیوسته است کپسول سته مانندی را تشکیل می‌دهد که در آب فرو می‌رود. پرچمها روی نهنج گوشت‌دار قرار دارند. گلبرگها اصولا فاقد نوشجای هستند.تصویر

جنس لاله مردابی یا سله باقلا

این جنس نیز یک گونه دارد که در آبهای راکد و شیرین سواحل شمالی ایران (گیلان) و بویژه در مردابهای بندر انزلی و رشت ، لاهیجان و لنگرود فراوان می‌روید. برگهای آن ، که مستقیما از ریزوم داخل لجن پدید می‌آیند ، دارای دمبرگ بسیار بلند و پهنک گسترده‌اند و بر اثر رشد زیاد دمبرگ اغلب برگها در خارج از سطح آب باز می‌شوند ، پهنک برخی از برگها نیز که در سطح آب باز شده‌اند بتدریج بر اثر رشد دمبرگ از آب خارج می‌شود.

گلهای بسیار بزرگ و زیبای این گیاه ، که غالبا در چند سانتیمتری تا یک متری خارج از آب باز می‌شوند، رنگ صورتی شفاف دارند. برچه‌ها در سطح ژینوفور بسیار دراز مخروطی شکل قرار گرفته‌اند و سطح اینژینوفور به هنگام رسیدن دانه‌ها به 20 تا 30 سانتیمتر مربع می‌رسد. گونه ایرانی این نیلوفر به لاله مردابی (نلومبیوم کاسپیکوم) مشهور است.

Ranunculales(4:شامل تیره های زیر است:

Ranunculacea:

تیره آلاله (Rununculaceae) شامل 32 جنس و تقریبا 1200 گونه است که 250 گونه آن فقط به جنس آلاله و 170 گونه به جنس کله‌ماتیس تعلق دارند. تیره آلاله در واقع یکی از تیره‌های بزرگ نهاندانگان است و گیاهان آن بیشتر در نواحی معتدل و سرد و یا در نقاط کوهستانی نیمکره شمالی می‌رویند. تعدادی از گونه‌های این تیره در آسیا ، آسیا- اروپا ، اروپا و آمریکا انتشار دارند. همه آنها کم و بیش گونه‌های مجاور و نزدیک هم هستند و اصالت ساختار گل در گونه‌های قاره‌های ذکر شده حاکی از پیوند و خویشاوندی آنهاست. در ایران نیز تیره آلاله گونه‌های متعددی دارد. (15 جنس و بیش از 127 گونه)تصویر

اختصاصات عمومی

اختصاصات دستگاه رویشی

آلاله‌ها بطور کلی گیاهانی علفی ،‌ بندرت درختچه‌ای ، بالا رونده و دارای دمبرگهای پیچنده و پیچکی هستند مانند کله‌ماتیس. این گیاهان غالبا مانند تک‌لپه‌ایها به علت دارا بودن اندامهای زیرزمینی متورم ، نظیر سوخ ، غده ، ریزوم و ریشه‌های متورم ، پایا و چندساله‌اند. برگها ، جز در کله‌ماتیس‌ها که برگهای متقابل دارند ، معمولا منفرد و متناوب بوده و غالبا دارای نیام رشد یافته و پهنکهایی به اشکال متفاوت‌اند.

اختصاصات دستگاه زایشی

گلها گاهی منفرد یا انتهایی هستند ویا به صورت گل آذینهای مختلف ، مانند گرزن (خربق) ، خوشه (آکونیتوم) و خوشه گرزن با شاخه های بسیار (تالیکتروم) مجتمع‌اند. تیره آلاله در حالت کلی بی‌گلبرگ است، از این‌رو چگونگی پیدایش جام و تغییرشکل پرچمها به صورت گلبرگ در آنها اهمیت فراوان دارد.

اختصاصات طایفه‌های مختلف

طایفه کله ماتیده

این طایفه شامل دو جنس آتراژن و کله‌ماتیس است. جنس کله‌ماتیس در جهان بیش از 170 گونه دارد. در ایران نیز چند گونه از آن در دامنه‌های البرز و بخش شمالی ایران می‌رویند. کله‌ماتیس‌ها درختچه‌هایی بالارونده‌اند و با پیچش دمبرگها به صورت پیچک به تکیه‌گاه خود می‌چسبند. آرایش برگهای کله‌ماتیس ، برخلاف همه آلالگان ، متقابل و پهنک آن مرکب شانه‌ای است. گلها معمولا مجتمع و به صورت خوشه گرزن‌هایی در محل پیوستگی دمبرگ به ساقه ظاهر می‌شوند و گاهی نیز تک‌جنس و دوپایه‌اند.تصویر

طایفه آنمونه

این طایفه شامل گونه‌های علفی است و غالبا به علت داشتن ریزوم پایا هستند. برگها در گیاهان این طایفه یا مانند آنمون‌ها عمیقا پنجه‌ای هستند و یا نظیر تالیکتروم مرکب شانه‌ای و چند بار تقسیم شده‌اند. اساس ساختار گل ، با وجود شباهت به کله‌ماتیس‌ها ، به نحوی است که غالبا قطعات آن نظیر جنس آنمون نظم سه پر دارند و در زیر هر گل گریبانی از برگ وجود دارد که ممکن است فاصله آن از گل زیاد و یا چون کاسبرگ واقعی کاملا در زیر گل قرار داشته باشد. جنسهای اصلی این طایفه عبارت‌اند از آنمون و تالیکتروم.

طایفه آلاله

گل در این طایفه نسبت به دو طایفه قبلی کاملا متفاوت است، زیرا اولا پنج پر است و ثانیا گلپوش مضاعف دارد و جام رنگین آنها به رنگهای زرد ، سرخ یا سفید کاملا از کاسبرگ سبزرنگ متمایز است. نافه شامل پرچمهای فراوانی است که به صورت مارپیچهای متعدد روی نهنج قرار دارند. مادگی نیز متشکل از برچه‌های آزاد و فراوانی است که روی نهنجی برجسته و رشد یافته قرار دارند.

هر برچه به هنگام رسیدن فندقه‌ای را تشکیل می‌دهد. گلبرگها در بخش پایین خود دارای یکچاله نوشجایی واقعی هستند. تعداد قطعات گل و بویژه گلبرگها در این گروه کاملا مشخص نیست و ممکن است بیش از 5 قطعه باشند، ولی همیشه کمتر از تعداد پرچمهای واقع بر یک مارپیچ‌اند.

طایفه خربق

در واقع از مهمترین تقسیمات این تیره است، شامل جنسهای اصلی نظیر: کالتا ، ایزوپیروم ، سیاه دانه ، خربق (هله‌بوروس) ، کوپتیس ، ترولیوس ، دلفینیوم ، کونسولیدا ، آکونیتوم است. همه این جنسها گیاهانی علفی یکساله یا پایا هستند.

طایفه گل صدتومانی

این طایفه ، که شامل جنسهای پئونیا و هیدراستیس است، با طایفه خربق گروه طبیعی مشخصی را تشکیل می‌دهند که مادگی آنها شامل برچه‌های کم با تخمکهای فراوان‌اند.

کاربرد گیاهان تیره آلاله

بسیاری از گیاهان این تیره ، مانند کله‌ماتیس ، آنمون ، آدونیس ، آکونیتوم ، تاج‌الملوک ، زبان در قفا و پئونیا به عنوان گلهای زینتی در باغچه‌ها کاشته می‌شوند و گونه‌ها و واریته‌های زیادی از آنها به صورت پرورش یافته وجود دارند. در این تیره هیچ گونه‌ای دارای مصرف خوراکی یا صنعتی نیست و تقریبا همگی به علت دارا بودن گلوکوزیدها و آلکالوئیدها کم و بیش سعی هستند. از سایر مواد محتوی در آنها اطلاعات کافی دردست نیست.

بعضی از گونه‌ها از نظر پزشکی اهمیت فراوان دارند. مثلا آکونیتوم دارای آکونیتین و هیدراستیس حاوی بربرین و هیدراستین است. البته سایر گونه‌ها نیز الکالوئیدهای گوناگونی دارند که برخی از آنها در پزشکی و همچنین در ساختن
حشره‌کشها مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از آلالگان مانند کله‌ماتیس ، فیکاریا ، هله‌بوروس (خربق) و پئونیا از گذشته‌های دور در طب سنتی و عطاری شناخته شده‌اند.

 

Berberidaceae:

زرشک رده ای با تقریباً 500-450 گونه برگ ریز است و بوته های همیشه سبــز و خاردارآن 5-1مترارتفاع بلندی دارد و بومی مناطق معتدل و نیمه استوایی اروپا ، آسیا ، آفریقا ، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی می باشند. آنها ارتباط بسیارنزدیکی با رده Mahonia از نظر دارند که بعضی از گیاه شناسان زرشکها را شامل می شود.
Berberis gagnepainii دارای خارهایی سه شاخه با جوانه های کوچک برگدارمی باشد. طول هر تیغ به 20
میلیمتر می رسد.

از خصوصیات این رده ، دو شکل جوانه است ، جوانه های درازکه ساختار گیاه را تشکیل می دهد وجوانه های کوتاه با طول تقریبی 1 تا 2 میلیمتر. برگهایی که روی جوانه های بلند قرار دارند غیر فتوسنتزی هستند و بین خارهای سه شاخه 3 تا 30 میلیمتری رشد کرده اند؛ تکمه موجود درگوشه هر برگ و خار تشکیل دهنده جوانه کوچکی است که دارای چندین برگ
فتوسنتزی و معمولی می باشد. طول این برگهای ساده 1 تا 10 سانتیمتر و دارای لبه هایی یکپارچه یا پرخار هستند. برگها در گیاهان جوان فقط روی جوانه های بلند رویش پیدا می کنند و روش برگدهی کامل ، بعد از گذشت 1 تا 2 سال از عمر گیاه جوان ایجاد می شود.
گونه های برگ ریز ( مثل Berberis thunbergii, B. vulgaris) از نظر رنگ زیبای پاییزی قابل توجه هستند ، برگها در این فصل قبل از ریزش به رنگ صورتی یا قرمز تبدیل می شوند.در بعضی از گونه های همیشه سبز
چین ( مثل B. candidula, B. verruculosa) برگهای سفید درخشان آنها ، بطرز خاصی جذاب جلوه می کند.

جزئیات گل Berberis gagnepainii ( گلهایی به قطر 7 میلیمتر)

گلها یا بصورت مجزا ویا بصورت خوشه هایی تا 20 گل بر روی سنبله رشد می کنند. رنگ آنها زرد یا نارنجی است و 3 تا 6 میلیمتر طول دارند و دارای شش کاسبرگ و شش گلبرگ در حلقه های متناوب سه تایی هستند ، رنگ کاسبرگها معمولاً همانند گلبرگها می باشد. میوه این گیاه توت مانند و اندازه آن 15-5 میلیمتر است ، رسیده آن قرمز یا آبی تیره می باشد و اغلب دارای شکوفه های صورتی یا بنفش مومی می باشند که ممکن است دراز و باریک ( مثل میله) و در گونه های دیگر کروی باشند. میوه آن خوراکی و سرشار از ویتامین ث ولی دارای طعمی تند است ، برداشت بوته های خاردار آن دشوار بوده بنابراین مصرف گسترده ای ندارند. آنها غذای مهمی برای بسیاری از پرندگان کوچک هستند که دانه های آین گیاه را از طریق فضله هایشان پراکنده می کنند.

میوه Berberis gagnepainii

چندین گونه باغی مشهور وجود دارند که به خاطر برگهای تزئینیشان پرورش می یابند آنها دارای گلهای سفید و میوه هایی به رنگ قرمز یا آبی تیره هستند. آنها بعنوان موانعی برای دزدی کاربرد دارند ، بوته های خاردار و متراکم آنها مانع غیر قابل عبوری برای دزدان می باشد. به همین علت آنها را معمولاً زیر پنجره های قابل نفوذ می کارند و به شکل خاربست و سایر موانع مورد استفاده قرار می گیرند.

زرشک اروپایی Berberis vulgaris میزبان متناوب زنگ
گندم Puccinia graminis است که یک بیماری قارچی خطرناک گندم می باشد . به همین دلیل سالهای زیادی است که کشت این گونه ممنوع شده است.

 

زرشک درختچه ایست تیغدار به طول ۱ تا ۵ متر. چوب آن به رنگ قرمز، قهوه‌ای یا زرد است. برگهای آن بیضی شکل با دندانه‌های اره‌ای و میوه اش قرمز رنگ بیضوی شکل و ترش مزه‌است.

انتهای بهار و ابتدای تابستان فصل شکوفه دادن بوته زرشک است،غنچه‌های زرد رنگ که در فصل پاییز رنگ قرمز گیلاسی به خود می‌گیرند.

زرشک بومی مناطق معتدل و نیمه استوایی اروپا، آسیا، افریقا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی می‌باشند. کشور ایران بزرگترین تولیدکننده زرشک در دنیا می‌باشد[۱] که در این میان استان خراسان جنوبی با در اختیار داشتن نزدیک به ۹۷ درصد از اراضی زیرکشت این محصول، تولید ۹۵ درصد از زرشک دنیا را در اختیار دارد.]

 

Papaverales(5:

خود شامل دو تیره Papaveraceae,Fumariaceaeاست.

papaveraceae:

گیاهانی عموماً علفی بندرت دارای اعضای چوبی و یا به صورت درختچه اند شامل 700 گونه می باشند که تعداد فراوانی از آنها تعلق به papaver ها دارند وسعت انتشار آنها در کره زمین زیاد می باشد بطوریکه در غالب نواحی معتدله نیمکره شمالی و حتی در مناطق سرد یافت می شوند ولی در نیمکره جنوبی بندرت ممکن است نمونه هایی از آنها مشاهده گردند این گیاهان برگهایی به وضع منفرد بر روی ساقه دارند پهنک برگ آنها نیز غالباً منقسم به قطعات باریک فراوان است گلهای آنها نر – ماده شامل 2 کاسبرگ زود افت 4 گلبرک (در 2 ردیف) تعداد زیادی پرچم و مادگی مرکب از تخمدانی چند خانه است. در بعضی از آنها 3 کاسبرگ و 6 گلبرگ دیده میشود.
از اختصاصات آنها این است که گلبرگ های آنها در حالت غنچه وضع چین خورده دارند ولی پس از شگفتن گل صاف می گردند.
میوه آنها پوشینه یا خورچین مانند و محتوی دانه های ریز بسیار است.
غالب گیاهان این تیره مانند papaver ها ، Glaucium ها ، Chelidonium ها و غیره مجاری ترشحی لاتکس مرکب از سلولهای منفرد با پشت سر هم با جدار عرضی سوراخ دار و یا بصورت مشبک دارند این سلولها و مجاری در پارانشیم ها مخصوصاً دربافت آبکش دیده می شوند.شیرا به آنها ممکن است شیری رنگ(papaver) ها یا زرد رنگ (Chelidonium) ها و یا قرمز رنگ در (Sanguinaria ها) باشد.گیاهان داروئی مهمی در این تیره وجود دارند که ارزش درمانی ارزنده آنها سبب گردیده که در بسیاری از مداواها با اثر قاطع بکار روند از بعضی از آنها مواد موثر بسیار مهمی استخراج می گردد که در پزشکی اهمیت فراوان دارد.

Fumariaceae:

گیاهان تیره شاتره عموماً علفی، بی کرک و دارای برگهائی متناوب با بریدگیهای بسیار و گلهای آنها نر – ماده ، نامنظم به رنگهای سفید، مایل به قرمز ، قرمز ارغوانی و یا بندرت بنفش است در اغلب آنها مخصوصاً در Fumaria ها گلها به صورت گل آذین های خوشه یا گرزن مجتمع می باشند. در هر گل آنها 2 کاسبرگ زود افت و 4 گلبرگ دید می شود. از مشخصات آنها این است که یکی از گلبرگهای آنها اغلب به صورت دنباله ای در آمده است پرچم های آنها اغلب در قاعده میله ها، طوری به هم پیوستگی دارند که مجموعاً دو دسته مشخص را بوجود می آورند هر یک از دو دسته مذکور شامل یک پرچم کامل و دو نیمه پرچم در طرفین آن است مادگی آنها از دو برچه تشکیل می یابد.
میوه آنها در انواع مختلف به اشکال متفاوت پوشینه فندقه ( fumaria) وکپسول ( corydalis )ومحتوی یک دانه می باشد. گیاهان این تیره شامل 5 جنس و 170 گونه می باشند که بیشتر در نواحی مختلف کوهستانی و یا در اماکن مرطوب پراکندگی دارند.

 

 

 

 
Generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 01:31 ق.ظ

You said that exceptionally well!
we like it cialis price cialis usa cost cialis 200 dollar savings card cialis rckenschmerzen cialis 30 day trial coupon cialis generique miglior cialis generico safe dosage for cialis buying cialis in colombia best generic drugs cialis
Cialis prices
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:47 ق.ظ

Thanks. Plenty of material!

cialis generico online purchase once a day cialis tadalafil tablets cialis 30 day sample walgreens price for cialis cialis therapie cialis online cialis dosage buy cialis generic cialis tadalafil
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:20 ق.ظ

You've made your point.
prices on cialis 10 mg cialis 5 mg prix de cialis click here take cialis wow look it cialis mexico link for you cialis price we choice free trial of cialis weblink price cialis cialis authentique suisse rezeptfrei cialis apotheke
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 01:21 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it.
cialis e hiv cilas cialis usa cost generic cialis review uk cialis venta a domicilio click here take cialis cialis daily 40 mg cialis what if i take cialis wir preise tadalafil tablets
Cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 01:53 ق.ظ

Valuable postings. With thanks!
cialis usa cost cialis generico in farmacia cialis qualitat cialis for bph online prescriptions cialis cialis prezzo al pubblico look here cialis cheap canada cialis soft tabs for sale achat cialis en suisse precios cialis peru
Online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 12:51 ب.ظ

Whoa quite a lot of excellent advice.
cialis 20mg prix en pharmacie prix cialis once a da tadalafil 20mg cipla cialis online cialis savings card rx cialis para comprar click here to buy cialis buying cialis overnight cialis 20mg cialis preise schweiz
buy cialis cheap
دوشنبه 12 آذر 1397 01:35 ق.ظ

Thanks a lot! Loads of information!

price cialis best buy cialis cheap 10 mg walgreens price for cialis online cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis prices in england cialis patentablauf in deutschland venta de cialis canada cialis great britain buy cheap cialis in uk
buy cialis online without a prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 12:28 ب.ظ

Awesome postings. Regards!
costo in farmacia cialis cialis generique 5 mg tadalafil 20 mg cialis free trial cialis kamagra levitra cialis from canada cialis australian price cialis australian price bulk cialis usa cialis online
buy tadalafil online
یکشنبه 11 آذر 1397 01:24 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
cialis 20 mg effectiveness cialis generico in farmacia only now cialis for sale in us acheter cialis kamagra does cialis cause gout i recommend cialis generico i recommend cialis generico cialis 5mg billiger cialis generico online acheter cialis kamagra
Buy cialis
شنبه 10 آذر 1397 12:22 ب.ظ

Fine posts. Cheers!
rezeptfrei cialis apotheke cialis 20mg preis cf canadian drugs generic cialis link for you cialis price cialis pills boards cialis 5 mg schweiz buy generic cialis tadalafil tablets cialis canada on line cialis prices in england
Buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 12:56 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
free cialis generic cialis pro cialis 100 mg 30 tablet low dose cialis blood pressure generic cialis 20mg tablets click now buy cialis brand tadalafilo cialis professional from usa buy brand cialis cheap brand cialis generic
buy cialis uk
جمعه 9 آذر 1397 01:32 ب.ظ

You said it perfectly.!
calis link for you cialis price cialis 20 mg cialis pills cialis generique cialis preise schweiz prices on cialis 10 mg cheap cialis generic cialis how much does a cialis cost
Cialis 20 mg
جمعه 9 آذر 1397 01:50 ق.ظ

You actually said this perfectly.
cialis dose 30mg cialis 5 mg funziona wow look it cialis mexico cialis tablets australia link for you cialis price cialis australia org recommended site cialis kanada fast cialis online cialis en mexico precio opinioni cialis generico
Cialis canada
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:30 ب.ظ

Helpful material. Regards.
prezzo cialis a buon mercato we like it safe cheap cialis sialis cialis 5mg cialis 20mg prix en pharmacie cialis 100mg suppliers cialis sans ordonnance brand cialis generic cialis sale online best generic drugs cialis
buy cialis without a doctor's prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:15 ق.ظ

Thank you! Valuable stuff.
cialis 05 where cheapest cialis no prescription cialis cheap cialis tadalafil sialis rezeptfrei cialis apotheke can i take cialis and ecstasy canadian drugs generic cialis online prescriptions cialis click now cialis from canada
cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:48 ب.ظ

Cheers. Good stuff!
cialis 200 dollar savings card buy cialis uk no prescription cialis 5 mg effetti collateral we like it safe cheap cialis cialis in sconto cialis 20mg prix en pharmacie viagra cialis levitra cialis savings card bulk cialis cialis coupon
buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:49 ق.ظ

Many thanks. I appreciate this.
cialis generico milano only now cialis 20 mg cialis daily new zealand get cheap cialis generic cialis levitra buy generic cialis only best offers 100mg cialis cialis 20mg preis cf female cialis no prescription american pharmacy cialis
levitra generic
پنجشنبه 19 مهر 1397 08:25 ق.ظ

You explained it effectively.
levitra 20mg levitra buy levitra online levitra without a doctor prescription levitra levitra online levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra generic levitra 10 mg kopen levitra prices
Buy cialis online
سه شنبه 10 مهر 1397 05:39 ق.ظ

Very good info. With thanks.
we use it 50 mg cialis dose generic cialis review uk cialis online deutschland canadian discount cialis non 5 mg cialis generici the best site cialis tablets cialis generico lilly click now cialis from canada look here cialis cheap canada cialis 5 mg buy
buy cialis online no prescription
یکشنبه 8 مهر 1397 03:18 ق.ظ

Kudos! Numerous knowledge.

generic cialis levitra deutschland cialis online sublingual cialis online discount cialis calis buy generic cialis buy name brand cialis on line ou trouver cialis sur le net ou acheter du cialis pas cher cialis 5mg
Generic cialis
شنبه 7 مهر 1397 12:03 ق.ظ

Regards! A lot of stuff.

we recommend cialis info cialis kaufen bankberweisung only now cialis 20 mg cialis sale online viagra cialis levitra acheter cialis meilleur pri cialis prices in england cialis para que sirve cialis 5 mg schweiz cialis italia gratis
canadian medications
شنبه 31 شهریور 1397 05:17 ب.ظ

Cheers! Plenty of advice.

canadian pharmacy canadianpharmacy buy viagra 25mg canadian pharmacy cialis cialis canadian pharmacy canadian pharmaceuticals for usa sales canadian pharmacies without an rx canadian drugs canadian rx northwestpharmacy
cialisvipsale.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:53 ب.ظ

You made your stand pretty well.!
cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis review uk order cialis from india viagra vs cialis cialis 200 dollar savings card how much does a cialis cost cialis generika tadalafil 5mg canadian cialis cialis generico lilly
http://cialisvonline.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 03:45 ب.ظ

Good stuff, Thanks!
achat cialis en europe cialis sans ordonnance cialis rezeptfrei sterreich cialis authentique suisse brand cialis nl cialis generique cuanto cuesta cialis yaho click now cialis from canada buying cialis on internet cialis in sconto
http://eddrugsgeneric.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 04:11 ق.ظ

Thanks, I enjoy it!
cialis generic cialis rezeptfrei sterreich cialis savings card acquisto online cialis we choice free trial of cialis best generic drugs cialis buying cialis in colombia compare prices cialis uk cialis daily dose generic cialis kaufen
canada medication list
سه شنبه 13 شهریور 1397 07:58 ب.ظ

Nicely put. Cheers!
drugs for sale online canadian medications list northwest pharmacy canada canada medication list candida viagra aarp recommended canadian pharmacies canadian online pharmacies rated pharmacy canada drugs buy viagra online usa
viagraiy.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 04:14 ق.ظ

You definitely made your point!
where can i buy sildenafil online can you buy viagra online order viagra without prescription viagra order online viagra order uk viagra uk buy buy cheap viagra online buy viagra online overnight buy viagra online without how buy viagra
Cialis pills
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:31 ب.ظ

Thanks a lot. Quite a lot of advice!

non 5 mg cialis generici acheter du cialis a geneve walgreens price for cialis cialis en mexico precio cialis 5mg cialis for sale in europa click now cialis from canada cialis generico online canada discount drugs cialis get cheap cialis
http://cialisonla.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:06 ق.ظ

You said this perfectly.
american pharmacy cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis free trial cialis 5 mg look here cialis order on line cialis qualitat only best offers cialis use achat cialis en suisse cialis generisches kanada generic cialis soft gels
http://viagraessale.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:57 ب.ظ

You reported it adequately!
order generic cialis online how does cialis work cialis from canada does cialis cause gout discount cialis generic cialis cialis dosage cialis sicuro in linea cialis flussig viagra vs cialis vs levitra
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30